wtorek, 9 grudnia 2008

Co napisać w "reklamie AdWords", aby była ona skuteczna!


"Google Analytics" i modelowanie ekonometryczne w procesie reklamowania — skuteczna forma badań

W październiku na blogu Maripoza ukazała się wzmianka o tym, co jest najważniejsze w przekazie reklamowym w systemie — AdWords wyszukiwarki Google. W tym poście zostaną zaprezentowane wnioski z badań statystycznych prowadzonych za pomocą "Google Analytics" i programów ekonometrycznych dotyczących przekazu reklamowego. Wyniki te opierają się przede wszystkim o badania analizy czynnikowej — firmy Maripoza.


Każda reklama zwiększa sprzedaż? — Prawda czy fałsz!

Czy każda reklama zwiększa sprzedaż? Czy Państwo jako właściciele lub menadżerowie marki lub firmy wierzycie, że reklama powoduje wzrost sprzedaży i rozpoznawalności marki lub produktu? Jeżeli zakłada się, że reklama może zwiększyć sprzedaż, a tak większość firm i ludzi myśli i podświadomie bądź świadomie zakłada, to od razu pojawia się wniosek, że może ona spowodować również spadek lub w najlepszym przypadku nie spowodować wzrostu sprzedaży.

Pojawia się zatem kolejna kwestia: Które reklamy powodują wzrost? Co należy zrobić, aby ten wzrost był jak największy?
Pytania te są zasadne nie tylko w reklamie tradycyjnej, lecz również w reklamie internetowej.

W przypadku tego posty (wpisu) będzie jednak mowa o skuteczności reklamy w "Google AdWords". Ewentualne wnioski można jedynie przenosić na inne systemy reklamy internetowej. Reklamy w marketingu tradycyjnym (radio, telewizja, prasa) należałoby poddać osobnym badaniom.


Co zawrzeć w reklamie w "Google AdWords", aby była ona skuteczna — Istotne pytania

W "Google AdWords" dla przypomnienia mamy 25 znaków w haśle głównym i po 35 znaków w linijce drugiej i trzeciej.


Co powinno zawierać główne hasło?

Zgodnie z badaniami firmy "Maripoza" wynika, że jest to najważniejsza linijka przekazu reklamowego w reklamie "Google AdWords". Co w tym haśle najlepiej umieszczać? Najlepiej sprawdzają się reklamy dopasowane semantycznie do wyrażeń, które użytkownicy wpisują w Google. Jeżeli np. użytkownik wpisuje w wyszukiwarce "kredyt na dom", to najlepiej, aby w haśle głównym — pierwsza linijka w "Google AdWords" — pojawiło się dokładnie to wyrażenie.

Reklamy, w których hasło główne było dostrojone do wyrażeń wpisywanych w Google, były pod względem konwersji nawet o 5 krotnie lepsze niż te, które nie zawierały dokładnej frazy, jaką wpisywali użytkownicy.

Wszystko wskazuje na to, że 80% użytkowników czyta te hasła a tylko 20% użytkowników czyta cały przekaz reklamowy zawarty w pozostałych linijkach reklamy.

Jeżeli hasło reklamy zawierało nazwę produktu lub markę, to zwiększało to zapamiętywanie tego produktu lub marki. Może to wynikać po pierwsze z tego, że więcej osób czyta hasło główne w przekazie. Po drugie z tego, że jest ona wtedy bardziej widoczne.

Jeżeli nawet ktoś nie kliknie reklamy, to jest duża szansa, że zapamięta nazwę produktu a to zwiększa świadomość marki — jeden z możliwych celów reklamy internetowej (prócz tego można jeszcze do nich zaliczyć wzrost sprzedaży i pozycjonowanie).


Czy zawarcie obietnicy w przekazie wpływa na wzrost konwersji reklamy (np. wzrost sprzedaży, klikalności, czasu spędzania na stronie itp.)?

Wyniki badań "Maripoza" są jednoznaczne w tym kontekście — "reklama w AdWords" musi zawierać obietnice korzyści dla internauty, bo jest to jedna z najskuteczniejszych form przekazu i zwiększania konwersji.

Gdy w reklamie nawigacji GPS obiecało się, że nie będzie stało się w korkach, to reklama ta była o wiele bardziej zapamiętywana i powodowała dużą konwersje sprzedaży. Sam Google stosuje takie obietnice w celu autoreklamy swoich systemów.

Reklama zamieszczona po lewej stronie pojawiała się na hasło "mapy w telefonie". Zwróćcie proszę Państwo uwagę, że ta reklama jest dopasowana semantycznie i w haśle głównym pojawia się właśnie wyszukiwana fraza.

W ostatniej linijce jest "wielka obietnica" — bardzo sugestywna i wg mnie bardzo skuteczna. W reklamie jest użyte też kilka innych metod, które mogą powodować skuteczność tej reklamy, a o których mowa będzie poniżej w tym poście.


Czy cudzysłów w reklamie działa na konwersje?


Wyniki analizy czynnikowej "firmy Maripoza" w tym względzie są też jednoznaczne. W tych reklamach, gdzie pojawiał się cudzysłów reklama była lepiej zapamiętywana i zwiększała konwersje.

Trudno zinterpretować wyniki tych badań. Przypuszcza się, że może na to mieć wpływ przyzwyczajenie ludzi do czytania gazet, w których ten znak często występuje. Cudzysłów może też sugerować wypowiedź a lepiej słucha się kogoś wypowiedzi niż czyta zwykły przekaz reklamowy. Może wynika to z tego, że rzadko jeszcze używa się cudzysłowów do wyróżnienia swojej reklamy. Pomimo tego wydaje się, że nie należy tej formy nadużywać, bo gdy było nadmierna ilość tych znaków to konwersja spadała.


Czy pytanie w reklamie działa na konwersje?

Pytanie w "reklamie AdWords" sprawdza się bardzo dobrze i zwiększa preferencje marki. Musi ono być związane z produktem reklamowanym lub zawierać w sobie już obietnice. Koniecznie powinno kończyć się znakiem zapytania.


Czy zawarcie konkretu w reklamie działa na konwersje?

Tekst reklamy zawierający "konkret" i pożyteczne informacje dla użytkowników także zwiększał kontrowersje reklamy. Jeżeli mamy zatem do zakomunikowania zniżkę w promocji to warto podać o ile procent, bo to zwiększa sprzedaż produktu.

Przykładowa reklama, która zawiera konkrety. W tym przykładzie konkret to: "6,9%". Jest podany procent i obietnica 3 miesięcznej karencji w spłacie kredytu. Z doświadczeń "firmy Maripoza" wynika, że takie reklamy bardzo dobrze sprzedają produkt. Trzeba wyraźnie przyznać, że zamieszczona reklama obok spełnia wymogi bardzo dobrego przekazu reklamowego. Brawo dla osoby, która ją sformułowała. Zwróćcie Państwo uwagę, że w haśle głównym użyto nazwy banku, jest to ta cecha, o którym była mowa powyżej, aby zawierać w haśle głównym nazwę marki.


Czy słowo nowość zawarte w reklamie działa na konwersje reklamy?

Tak — reklamy, które zawierały to słowo lepiej działały na klikalność reklamy i dalszą konwersje sprzedaży. Nie należy jednak tego nadużywać.

Czy wypowiedź eksperta działa na konwersje reklamy?

Ta forma przekazania informacji również się sprawdza bez zarzutu. Musi to być jednak autentyczny ekspert w danej dziedzinie.Dobrze działa wypowiedź właściciela, jeżeli jest ekspertem w danej dziedzinie.


Czy nowa informacja działa na konwersje reklamy?

Trudno wytłumaczyć ten fenomen, dlaczego ludzie tak bardzo reagują na nowe informacje o produkcie. Może ludzką cechą jest ciekawość i dążenie do nowych odkryć. To może powodować, że ludzi ciekawi każda nowa rzecz bądź informacja.

Jeżeli pojawia się nowa informacja na temat danego produktu lub marki, to warto to zawrzeć w treści reklamy. Jest to jednak czasami technicznie niemożliwe, aby opisać całą nową informacje w krótkim przekazie. W procesie pozycjonowania taka informacja jednak odgrywa bardzo ważną role dotyczy to jednak innego tematu a mianowicie formułowania przekazu pod pozycjonowanie stron internetowych i optymalizacji typograficznej stron lądowników (stron, które pojawiają się po kliknięciu reklamy).


Czy warto używać wyrazów wzmacniających typu: zadziwiająca, przestawiamy, teraz, szok itp w celu zwiększania konwersji reklamy?

Z badań "Maripoza" wynika, że tak i wpływ ten jest duży, lecz nie każde słowo sprawdza się w każdej reklamie. Należny je sprawnie dopierać i eksperymentować, tym bardziej, że Google udostępniło odpowiednią technologię do takiego działania — "Google Experiment".

Z badań wynika, że użycie słowa "szok!" i dotykowo postawienie wykrzyknika za nim mocno wpływało na konwersje reklamy. Dobrym słowem było również "zadziwiająca". Słów tego typu jest więcej i warto je stosować do przekazu reklamowego.
dodajdo.com

Co warto przeczytać w internecie!